Vaši lični podaci će se koristiti za podržavanje vašeg iskustva na ovoj veb stranici, za upravljanje pristupom vašem nalogu, kao i za druge svrhe opisane na našoj stranici politika privatnosti.

Ши Путер, медицинска крема за раце, 100ml

Д-р Плант Ши Путер, медицинска крема за раце содржи ши путер, арганово масло и витамин Е.

Сите овие состојки заедно создаваат заштитен филм на кожата, кој ги активира природните механизми на самата кожа и овозможуваат долготрајна заштита од негативните надворешни влијанија. Ваквиот богат состав ја заштитува, храни, обновува и омекнува кожата така што овозможува длабока и долготрајна хидратација и со тоа го спречува нејзиното сушење, бидејќи дехидрираната, сува и осетлива кожа воедно е груба и испукана. Дејствува регенерирачки и противвоспалително, па погодна е за нега на кожа склона на екцеми и алергии, за подобрување на еластичноста, кај ткиво со лузни и заноктици.

  • Ши Путер
  • Арганово масло
  • Витамин Е

Ши путер (Butyrospermum Parkii (Shea) Butter) е богат со антиоксиданси – ги содржи витамините A, E и F (витаминот F – заедничко име за смеса есенцијални, повеќеструко незаситени масни киселини – линолна, линоленска и арахидонска киселина), потоа кверцетин и епигалокатехин галат. Ја обновува и смирува кожата, заштитувајќи ја истовремено од негативните надворешни влијаниа, како што се УВ зрачењето и ветерот. Иако не е возможно да се утврди егзактната СПФ вредност што ја пружа, истражувањата покажале дека може да се квантифицира со вредност од околу 6. Овозможува долготрајна хидратација, спречувајќи го така сушењето на кожата. Ши путерот го поттикнува производството на колаген благодарејќи на присуството на витаминот А во својот состав, а исто така покажува и антиинфламаторно дејство поради присуството на цинаминска кислеина.

Аргановото масло содржи 100% чисто масло од оригинално потекло попознато како „Мароканско злато“, бидејќи се добива со екстракција од семето на дрвото Арганиа спиноса (Argania spinosa), кое расте само на југозападниот дел од Мароко. Благодарение на содржината есенцијални масни киселини и витаминот Е, ја хидрира кожата, ја штити од сушење и губење на еластичноста и таа станува помека и позатегната.

Витаминот Е како силен антиоксиданс ја заштитува кожата од штетни влијанија на слободните радикали.

Намена:

  • Ја негува сувата и оштетена кожа
  • Ја штити кожата од надворешни влијанија
  • Овозможува длабока и долготрајна хидратација
Врати се на врвот