Vaši lični podaci će se koristiti za podržavanje vašeg iskustva na ovoj veb stranici, za upravljanje pristupom vašem nalogu, kao i za druge svrhe opisane na našoj stranici politika privatnosti.

Dr Plant Пантенол раствор 5% 125 ml

Пантенол растворот содржи декспантенол кој во организмот се трансформира во пантотенска киселина (витамин Б5). Активниот облик на пантотенската киселина во организмот е коензимот А, кој има клучна улога во зачувување на функцијата на кожата, косата и ноктите.

Стимулирајќи ја делбата на епидермалните клетки, ги потпомага природните регенеративни кожни процеси и го забрзува нејзиното зараснување.

Пантенол  растворот ја штити кожата, ѝ обезбедува оптимална влажност и го обновува природниот pH. Дејствува смирувачки и антиинфламаторно. Го ублажува црвенилото и кожната иритација, особено по нејзино изложување на сонце. 

декспантенол 

Пантенол растворот е наменет за сите генерации и сите типови на кожа. Разблажен со дестилирана вода во сооднос 1:5 се користи за испирање на слузницата и оштетената кожа. 

Се препорачува:

  • За нега и заштита на кожата
  • За испирање и обложување на рани, повреди, изгореници и воспаленија на кожата и слузокожата
  • Помага во третман на оштетената коса, го стимулира растењето на косата и ѝ го враќа сјајот
  • За коса третирана со козметички средства
  • За подготовка на инхалациони раствори и ублажување на воспалението на слузницата на горните дишни патишта
  • За ублажување на тегобите по прекумерното сончање
  • По солариум, кога кожата бара интензивна регенерација
  • По бричење или депилација

Упатство Пантенол растворот

Врати се на врвот