Vaši lični podaci će se koristiti za podržavanje vašeg iskustva na ovoj veb stranici, za upravljanje pristupom vašem nalogu, kao i za druge svrhe opisane na našoj stranici politika privatnosti.

MARISOL JET СПРЕЈ ЗА НОС 120 ml

Marisol Jet е хипертоничен спреј за нос со морска вода која доаѓа од заливот Канкал во Франција и се одликува со исклучително висока чистота и квалитет (Класа А). Marisol Jet претставува целосно природен деконгестив кој овозможува механичко чистење и ослободување на горните дишни патишта, како и намалување на отокот на мукозните мембрани. 

Процент на натриум-хлорид во Marisol Jet спрејот е 2,2%.

Marisol jet е 100% природен, на база на морска вода богата со минерали, без конзерванси. Има силен деконгестивен ефект, благодарение на хипертоничните својства. Ја навлажнува и регенерира назалната слузница и со испирање ги отстранува алергените и честичките од надворешната средина кои доведуваат до иритација.  Marisol jet има ергономски апликатор кој овозможува едноставно и комфорно користење.

Marisol Jet со деликатно распрскување може да се користи секојдневно и погоден е за примена кај бебиња веќе од 3 месеци и за деца.  

  • Хипертонична прочистена морска вода

Хипертоничните раствори делуваат на тој начин што ги кинат јонските врски на слузта, и на тој начин го намалуваат вискозитетот на секретот и ја апсорбираат водата од мукозата и субмукозата, намалувајќи го отокот на ѕидовите на респираторниот тракт.  

Процентот на натриум-хлорид во  Marisol Jet е 2,2%.

Токму оваа концентрација на сол обезбедува моќен осмотски ефект, со кој вишокот на течности од слузницата на носот се отстранува, и последователно се намалува отокот на назалната мукоза, што резултира со олеснето дишење. Marisol Jet го поттикнува рефлексот на кашлање и исфрлање на секрет, со што се елиминира бронхијалната слуз и се намалува опструкцјата на респираторниот тракт.

Marisol Jet хипертоничниот раствор со морска вода во спреј  се препорачува кај :

  • Затнат нос
  • Течење на нос
  • Инфекција на параназалните синуси и назофарингеалната слузница
  • Синузитис
  • ‘Рчење и зарипнатост предизвикани од сува слузокожа на носот
  • Сувост на носот
  • ОРЛ заболувања кај деца и возрасни, како помошна терапија

Упатство за употреба Marisol Jet

Врати се на врвот